Hírek / blog

Mezőgazdasági pályázatírás

Mezőgazdasági pályázatírás: Top 5 újítás 2024-től

Az új 2024-től induló agrárberuházási pályázatok fontos változásokat hoznak a mezőgazdasági pályázatírás terén, amelyek nem csak megkönnyítik a pályázók helyzetét, de növelik is a pályázatok hatékonyságát és célorientáltságát. Alábbiakban összegezzük azokat az újdonságokat, amelyekre a mezőgazdasági pályázatírás során különösen érdemes lesz  odafigyelni.

1. A létszámtartási kötelezettség megszűnése

Mezőgazdasági pályázatírásEz a változtatás jelentősen csökkenti majd  a mezőgazdasági vállalkozások adminisztrációs terheit a mezőgazdasági pályázatírás során, mivel nem kell fenntartaniuk vagy növelniük a munkavállalóik számát a pályázati időszak alatt. Ezáltal a mezőgazdasági vállalkozások nagyobb rugalmasságot élvezhetnek üzleti stratégiáikban.

 

2. Biztosíték nélküli előleg felvétele

Egy új AM rendelet értelmében a pályázóknak az új  EU-s ciklusban már nem szükséges  banki biztosítékot benyújtani ahhoz, hogy a támogatás  egy része előlegként lehívható legyen.  Ez a gyakorlat lényegesen csökkenti majd a pályázók pénzügyi terheit és felgyorsíthatja a projekt megvalósítását.

Miben tudunk önnek segíteni?

A 2014 és 2020 közötti időszakban  a megítélt vidékfejlesztési támogatások 50 százalékát lehetett  előlegként igényelni a Magyar Államkincstártól. Az előleg akkor  került  folyósításra, ha a támogatott vállalkozás az Irányító Hatóság által elfogadott garanciaszervezettől készfizető kezességgel vagy pénzintézeti bankgaranciával rendelkezik.  A pénzintézetek, és  bankok bankgaranciát  természetesen csak fedezet ellenében vállalnak, ami sok vállalkozásnál sajnos nem állt rendelkezésre. Ha valaki pályázati támogatást nyer majd a jövőben , akkor  ezentúl tényleg lesz lehetősége előleget kérni, ami az összes nyertes támogatási összeg legfeljebb 25%-a lehet.  Fontos kritérium lesz, hogy az előleg igénylésénél ütemtervet is be kell majd nyújtaniuk a vállalkozóknak, ami részletezi, hogy  mikor és mire fogják az előleget használni.

 

3. Digitalizáció előtérbe helyezése

Mezőgazdasági pályázatírásA digitalizáció előtérbe helyezése az agrárberuházásokban új lehetőségeket nyithat majd a mezőgazdasági pályázatírás során. Nézzük,  hogyan, milyen formában valósulhat ez meg pl. az állattartó telepeken, a kertészetekben, vagy/ és az élelmiszeriparban:

  • Állattartó telepek: Innovatív digitális megoldások, mint pl. az intelligens állattartó rendszerek, automatizált etetési és itatási rendszerek, valamint az állat-egészségügyi nyomon követés. Ezek a technológiák javíthatják az állatok jólétét, optimalizálják a gazdálkodást, és elősegíthetik a betegségek korai felismerését.
  • Kertészet: A precíziós gazdálkodási eszközök, mint GPS alapú térképezés, a klíma- és öntözési rendszerek, valamint a robotikai megoldások, segíthetnek a kertészeknek a talaj és növényállomány pontos kezelésében, az öntözés optimalizálásában, és a munkaerőigény csökkentésében.
  • Élelmiszeripar: A termék nyomon-követési és visszakövethetőségi rendszerek, automatizált csomagolási vonalak, és intelligens gyártási rendszerek bevezetése növelheti az élelmiszer-biztonságot, a termelési kapacitást, és javíthatja a gyártási folyamatok hatékonyságát.

 

4. Az STE kalkulátor változása

Megváltozott a mezőgazdasági üzemméret számítása. Hogyan érhető el a pályázatok indulásához szükséges minimális 10 000 Euró STÉ üzemméret?

Mezőgazdasági pályázatírásA KAP Nemzeti Irányító Hatóság 7/2024. számú közleménye alapján a mezőgazdasági üzemek méretének meghatározása kiemelt fontosságú lesz a KAP Stratégiai Terv (KAP ST) alapján meghirdetett pályázatok esetében. A pályázók jogosultságához elengedhetetlen, hogy legalább 10.000 eurós STÉ értékkel rendelkezzenek.A 7/2024. számú közlemény 348,93 Ft/euró árfolyamot határoz meg a 2024-es évi STÉ értékek számításához. Ez a korábbi 275,25 Ft/eurós árfolyamhoz képest 26,4%-os növekedést jelent.

Az árfolyam emelkedése növeli az STÉ értékeket, ami azt jelenti, hogy:

  • A meglévő üzemek STÉ értéke automatikusan emelkedni fog.
  • A 7/2024. számú közleményben szereplő árfolyam emelkedése jelentősen befolyásolja az STÉ értékeket és a pályázati jogosultságot.

5. Az értékelési rendszer fókusza a meglévő eredményeken alapul

Mezőgazdasági pályázatírásA mezőgazdasági pályázatírásban fontos változás, hogy az új értékelési rendszerben  kevésbé a vállalásokra, hanem helyette inkább a meglévő eredményekre kerül majd a hangsúly. Ez a gyakorlat lehetővé teszi a pályázók számára, hogy a már elért teljesítményeik alapján mutassák be elkötelezettségüket a fenntartható mezőgazdaság iránt.

A korábbi értékelési rendszerek gyakran az adott vállalkozás vagy szervezet által vállalt kötelezettségekre és tervezett projektekre helyezték a hangsúlyt. Ez azt jelentette, hogy a pályázók által vállalt jövőbeli tevékenységek és eredmények ígéretei alapján ítélték meg a pályázatokat, melyek gyakran magukban foglalták új technológiák bevezetését, fenntartható gazdálkodási gyakorlatok alkalmazását, vagy termelési kapacitás bővítését.

Az új értékelési rendszerben azonban a fókusz áttolódik a meglévő eredmények felé. Ez azt jelenti, hogy a pályázati döntéshozatal során nagyobb súlyt kapnak a már elérhető, konkrét eredmények ill. a konkrét múltbeli teljesítmény. Ez magában foglalhatja a korábban sikeresen megvalósított projektek értékelését, a fenntarthatósági célok elérésében elért előrehaladást, vagy akár a gazdálkodási gyakorlatok minőségének javulását.

Korábbi cikkek a témában:A mezőgazdasági pályázatírás 3 alapelve

A tervezett társadalmi vitára kerülő anyagok a következő honlapon lesznek elérhetőek 2024 tavaszától: KAP pályázatok

Amennyiben cikkünk felkeltette szíves érdeklődését, keressen bizalommal, forduljon irodánkhoz:
E-mail: annex@annexpalyazat.hu | Mobil: +36-20-9312-336

“Mezőgazdasági pályázatírás: Top 5 újítás 2024-től” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.

AGRÁR- ÉS ÉLELMISZERIPARI PÁLYÁZATI INFÓK

Szerezzen tudomást a pályázati lehetőségekről, az elsők között!
100% értékes információ, 0% spam.

Annex Pályázati Iroda

Ügyfélszolgálati idő

Hétfő: 09:00-17:00
Kedd: 09:00-17:00
Szerda: 09:00-17:00
Csütörtök: 09:00-17:00
Péntek: 09:00-17:00