Hírek / blog

Gazdaságátadási pályázat

Gazdaságátadási pályázat 2025– Újdonságok, hírek, összegzés

Mire számíthatunk konkrétan a gazdaságátadási pályázat megjelenésekor? Milyen módosítások történtek a döntéhozók részéről, az elmúlt egy két napban?

Már csak rövid idő választ el minket attól, hogy hivatalosan is megismerhessük a gazdaságátadási pályázat pontos részleteit. Ennek előkészületeként összeállítottunk egy emlékeztetőt, amely segít átlátni a legfontosabb tudnivalókat és felkészülni a pályázat beadására.

A gazdaságátadási pályázat célja és háttere

Gazdaságátadási pályázatA mezőgazdaságban egyre égetőbb probléma az idősödő gazdálkodói kör. Magyarországon az egyéni gazdálkodók közel kétharmada 55 év feletti, többségük pedig 65 évnél idősebb​  Ez komoly kihívást jelent az ágazat jövője szempontjából, hiszen sok helyen nincs, aki átvegye a gazdaságokat. A gazdaságátadási pályázat célja éppen ennek a problémának a kezelése. A támogatás segítségével az idősebb, nyugdíjhoz közel álló gazdák átadhatják jól működő mezőgazdasági üzemeiket a fiatalabb generációnak, biztosítva a gazdaságok további működését és fejlődését​ Ezzel javul a mezőgazdasági termelők korösszetétele, a fiatalabb gazdák nagyobb arányban lesznek jelen, és elkerülhető, hogy értékes családi gazdaságok zárjanak be a generációváltás hiánya miatt​ A kormány az agrárgazdaságok átadását egy új jogszabályi kerettel is támogatja – 2023-ban hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény és 2024 december 31-én a végrehajtási rendelete, amely egyszerűsíti a gazdaságátadást és egységes keretet ad a teljes gazdaság egy szerződéssel történő átadásához​. Mindez a generációk együttműködését, a fiatal gazdák bevonását szolgálja.

https://magyarmezogazdasag.hu/2025/01/31/teljesse-valt-a-gazdasagatadas-szabalyozasa/

Gazdaságátadási pályázat támogatás összege és felhasználási lehetőségei

A  gazdaságátadási pályázat keretében vissza nem térítendő támogatás igényelhető mind a gazdaságot átadó idősebb gazdálkodó, mind az átvevő fiatal gazda számára. A támogatás összege a gazdaság méretétől és a felek jellemzőitől függően alakul.

A pályázat során vissza nem térítendő támogatás igényelhető mind az idősebb, gazdaságot átadó termelő, mind az átvevő fiatal gazda részére. Az előzetes információk szerint az átadó termelők támogatása eredetileg 50 000–70 000 euró között mozgott, míg az átvevő fiatal gazdák esetében 40 000–100 000 euró volt várható. Azonban a nagy érdeklődés és a várható túljelentkezés miatt a támogatási összegek bizonyos mértékben csökkenhetnek. Bár a pontos végleges összegek még nem ismertek, a támogatás továbbra is jelentős segítséget nyújt a gazdaság fejlesztésére, beleértve modern technológiák beszerzését, infrastruktúra fejlesztését és új mezőgazdasági ágazatok bevezetését.

A fiatal átvevőknek a pályázat részeként egy üzleti/projekttervet is be kell nyújtaniuk, amelyben bemutatják, hogyan fogják a támogatást felhasználni a gazdaság fejlesztésére – például gépek, technológiák beszerzésére, infrastruktúra fejlesztésére, új tevékenységek indítására stb. A támogatás tehát induló tőkeinjekcióként szolgál a fiatal gazdának, míg az idősebb átadó számára anyagi elismerést nyújt a hosszú évek munkájával felépített gazdaság átadásáért. Fontos, hogy a támogatás feltételeinek teljesítése esetén nem kell visszafizetni az összeget, tehát végleges juttatásról van szó a generációváltás sikeres megvalósításához.

Kik pályázhatnak és milyen feltételekkel?

A gazdaságátadási pályázat-ra alapvetően két fél együttesen jogosult: egy gazdaságátadó idősebb gazda és egy gazdaságátvevő fiatal gazdálkodó. A támogatás feltétele egy köztük létrejött hivatalos gazdaságátadási szerződés, amelyben vállalják a gazdaság átadását-átvételét. Lássuk a főbb jogosultsági kritériumokat:

  • Gazdaságátadó (idősebb gazda): Olyan mezőgazdasági termelő magánszemély, aki elérte vagy legkésőbb 5 éven belül eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, és legalább 10 éve saját nevében és kockázatára folytat mezőgazdasági tevékenységet (őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként)​ További feltétel, hogy a gazdaságátadásra kijelölt mezőgazdasági üzem túlnyomó része (a földterület legalább háromnegyede) már hosszabb ideje az ő használatában legyen​ . Magyarán az átadó egy tapasztalt, idős gazda, aki jelentős földterülettel és gazdasággal rendelkezik, és szeretné azt továbbadni.
  • Gazdaságátadási pályázatGazdaságátvevő (fiatal gazda): Olyan fiatal mezőgazdasági termelő (szintén természetes személy, őstermelő vagy egyéni vállalkozó), aki legalább 10 évvel fiatalabb, mint az átadó, és még nem töltötte be az 50. életévét​  Rendelkeznie kell a mezőgazdasági üzem működtetéséhez szükséges szakértelemmel, pl. megfelelő agrár szakképesítéssel vagy végzettséggel (vagy azzal egyenértékű igazolt szakmai tapasztalattal)​  Fontos továbbá, hogy szoros kapcsolat legyen a két fél között: a fiatal átvevő közeli hozzátartozója (pl. gyermeke, unokája) legyen az átadónak, vagy legalább 7 éve vele együtt dolgozik (munkaviszonyban vagy más munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll)​  Ez biztosítja, hogy ne idegenek között történjen az átadás, hanem családon belül vagy olyan személy részére, aki már régóta részt vesz a gazdaság működtetésében. Emellett az átvevőnek a pályázat benyújtásakor rendelkeznie kell egy kidolgozott projekttervvel a gazdaság továbbfejlesztésére, hiszen ennek megléte is előfeltétel a támogatáshoz​
  • Átadandó gazdaság jellemzői: A támogatás igénybevételéhez magának az átadásra kerülő mezőgazdasági üzemnek is meg kell felelnie egy minimum méretnek. Elvárás, hogy a gazdaság üzemmérete legalább 10 000 euró Standard Termelési Érték (STÉ) legyen, vagy az éves mezőgazdasági árbevétele elérje a 10 000 eurót​ Ez nagyjából 4 millió forintnak megfelelő éves termelési potenciált jelent – tehát a nagyon kicsi, önellátásra szorítkozó gazdaságok nem tartoznak a támogatás hatókörébe. A feltétel biztosítja, hogy valóban működő, piacképes gazdaságok átadása valósuljon meg a program keretében.

Mire számíthatunk a majd a konkrét gazdaságátadási pályázati  felhívások megjelenésekor?  (Friss hír)

Az új KAP Stratégiai Tervben (2023–2027) két eltérő, de egymást kiegészítő támogatási konstrukció született a gazdaságátadási pályázat vonatkozásában. Ezek a következők:

1.RD06_B02_YFY_75 – Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatásával

Cél:

  • A már átvett mezőgazdasági vállalkozást működtető gazdaságátvevő (jellemzően fiatalabb vagy legalábbis az 50. életévét még be nem töltött gazdálkodó) tevékenységének a támogatása.
  • A konstrukció célja a fenntartható gazdálkodói utánpótlás erősítése, a generációváltás folyamatának végén álló – már szerződéssel rendelkező – gazdálkodók segítése.

Fő ismérvek, feltételek:

  1. A gazdaságátvevő a kedvezményezett:

    • Ebben a konstrukcióban a támogatás közvetlenül ahhoz a személyhez (vagy vállalkozáshoz) kerül, aki a gazdaságot átveszi.
    • Cél, hogy a fiatalabb (vagy legfeljebb 50 éves korú) gazda rendelkezzen elegendő anyagi forrással a gazdaság fejlesztéséhez, megerősítéséhez.
  2. Már megkötött gazdaságátadási szerződés szükséges:

    • Ez azt jelenti, hogy a pályázat benyújtásakor igazolni kell, hogy a gazdaságátadás ténye jogilag megtörtént, és a gazdaságot ténylegesen az új gazdálkodó vezeti.
    • A támogatás feltétele tehát egy korábban véglegesített átadási folyamat (aláírt, érvényes szerződés).
  3. Életkori korlát a gazdaságátvevő részéről:

    • A bejelentés szerint csak akkor jogosult a gazdaságátvevő erre a támogatásra, ha a szerződés megkötésekor nem töltötte be az 50. életévét.
    • Erre érdemes odafigyelni az átadó-átvevő feleknek a szerződéskötés időzítése során.
  4. Összefüggés a beruházási pályázatok 15%-os többlet támogatási intenzitásával:

    • Ha valaki beruházási támogatásnál szeretné igényelni a plusz 15%-os támogatási intenzitást (ami a generációs átadáshoz kapcsolódik), akkor már aláírt gazdaságátadási szerződéssel kell rendelkeznie a támogatási kérelem benyújtásakor.
    • Ez a többlettámogatás azonban csak speciális esetben jár: amikor egy együttműködési időszak keretében került benyújtásra a szerződés, és ebben a fázisban adják be a beruházási pályázatot.

2. RD07_B03_YFO_77 – Generációs megújulás, gazdaságátadási együttműködés

Cél:

  • Az idősebb, gazdaságukat átadni szándékozó gazdálkodók ösztönzése, hogy elindítsák a generációváltási folyamatot.
  • A támogatás nem a gazdaságátvevőt finanszírozza, hanem a gazdaságátadó (jellemzően a nyugdíjhoz közel álló) termelőt, annak érdekében, hogy a szerződés létrehozásával járó adminisztrációs, tanácsadási és egyéb költségeit fedezhesse.

Fő ismérvek, feltételek:

  1. A gazdaságátadó a kedvezményezett:

    • Ebben a konstrukcióban maga az átadást tervező gazda pályázik, és ő kapja a támogatást a folyamat előkészítésére, koordinálására.
  2. Nincs még megkötött gazdaságátadási szerződés a pályázati folyamat idején:

    • A támogatás éppen az átadás előkészítését, a szerződés kidolgozását, a szükséges együttműködés kialakítását finanszírozza.
    • Ha már megkötött szerződésről van szó, azzal nem lehet ebbe a konstrukcióba belépni, hiszen a „közös munka” lényegi célja pont a szerződés létrehozása.
    • Az uniós szabályozás miatt a támogatást együttműködési formában kell megvalósítani: az idősebb átadó és a majdani átvevő közötti együttműködés fejlesztését szolgálja.
  3. Összefüggés  egyéb KAP-os egyéb beruházási támogatásokkal: 

    • Mivel ebben a programban nincs aláírt szerződés a folyamat indulásakor, nem érvényesíthető a beruházási támogatásoknál adható 15%-os plusz (ami szerződéskötéshez kötött).
    • A gazdaságátadónak ezért mérlegelnie kell, hogy előbb a beruházások terén szeretné kihasználni a magasabb támogatási kulcsot (ehhez ugye már kész szerződés kell), vagy inkább kihasználja ezt az ösztönzőt, amely azonban egy előkészítő támogatás, és nem tartalmazza a beruházási pluszt.

Mire érdemes tehát figyelni a választáskor?

  1. Mikor szeretnénk a szerződést megkötni?

    • Ha már aláírt, kész gazdaságátadási szerződés van, akkor csak az RD06_B02_YFY_75 (átvevő-támogatási) konstrukció vagy a beruházási plusz 15% jöhet szóba (amennyiben annak egyéb feltételei is teljesülnek).
    • Ha még nincs szerződés, és a gazdaságátadó a folyamatra (pl. tanácsadási, adminisztrációs költségek, kapcsolódó tevékenységek) szeretne támogatást, akkor a RD07_B03_YFO_77 konstrukció segíthet elindulni.
  2. Kinek a nevére szólhat a támogatás?

    • RD06_B02_YFY_75: a gazdaságátvevő (fiatalabb gazda) a kedvezményezett.
    • RD07_B03_YFO_77: a gazdaságátadó (idősebb gazda) a kedvezményezett.
  3. Életkori korlátozások:

    • A gazdaságátvevőnek mindenképp 50 év alatti kell legyen a szerződés megkötésekor, ha a fiatal (vagy fiatalabb) gazda szeretne a támogatásra jogosulttá válni.
    • Ebből adódóan a gazdaságátadó és átvevő közötti egyeztetések során kulcsfontosságú, hogy időben, az 50. életév betöltése előtt történjen a szerződés aláírása, ha az RD06_B02_YFY_75-ben gondolkodnak.
  4. Beruházási 15%-os plusz vs. gazdaságátadási támogatás

    • A 15%-os plusz igénybevételéhez szükséges a megkötött átadási szerződés, és még a beruházási támogatás benyújtásának időpontjában is fenn kell álljon az együttműködés.
    • Az RD07_B03_YFO_77 szerinti ösztönzés viszont pont azt kéri, hogy még ne legyen kész szerződés, csak a közös munka és a folyamat végeztével kössék meg.

Összegzés

  • Az RD06_B02_YFY_75 a gazdaságátvevőt (az új generációt) támogatja, de csak akkor, ha a gazdaságátadás már jogszerűen megtörtént, és a fiatalabb gazda még nincs 50 éves.
  • Az RD07_B03_YFO_77 a gazdaságátadót (az idősebb generációt) segíti abban, hogy elindítsa a gazdaság átadásának folyamatát, és a leendő átvevővel együttműködve, szakmai segítséggel kidolgozzák a megállapodást.

Gazdaságátadási pályázat- határidők és a benyújtási folyamat

Gazdaságátadási pályázatMivel egy teljesen új kiírásról van szó, a pontos menetrendet és határidőket a hatóságok jelenleg véglegesítik. A tervezett ütemezés szerint 2025 tavaszán kerülhet sor a pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetésére (véleményezésére), és 2025 kora nyarán várható a pályázat hivatalos meghirdetése​, a fiatal gazda pályázathoz hasonlóan, szakaszos beadási rendszerben​.

A pályázat benyújtása a szokásos módon elektronikus úton történik majd, a Magyar Államkincstár online rendszerén keresztül (az ún. E-kérelem felületen). A benyújtáshoz előbb regisztrálni kell a pályázó feleket a támogatási rendszerben, és csatolni kell a szükséges dokumentumokat: a gazdaságátadási szerződést Az RD06_B02_YFY_75 pályázat esetében (melynek a beadáskor már hatályosnak kell lennie), a fiatal gazda projekttervét, valamint az átvevő szakképesítését igazoló dokumentumokat, a gazdaság adatait (üzemméret) stb.​

Mivel viszonylag összetett feltételeket kell teljesíteni előzetesen, a szakértők azt javasolják, hogy a pályázni szándékozók idejében kezdjék meg az előkészületeket – például a gazdaságátadási szerződés megkötését, hivatalos jóváhagyatását a kormányhivatalnál, a projektterv kidolgozását, és a szükséges igazolások beszerzését. A tapasztalatok szerint eddig nem volt olyan pályázat, amelynél az alapos előkészítés ennyire fontos lett volna, mint itt.

​Egyéb fontos részletek a pályázók számára

A sikeres pályázáshoz és a támogatás megtartásához számos további kötelezettséget és praktikus tudnivalót kell figyelembe venni:

Vállalások a generációváltás során: Az átvevő fiatal gazdának vállalnia kell egy kötelező képzés elvégzését, hogy felkészülten vegye át a gazdaság irányítását​

Az átadó idősebb gazdának pedig a teljes gazdaságát át kell adnia (a saját háztartási önellátását szolgáló kismértékű földterület és állatállomány kivételével) a fiatalnak, amit​ az átadás után legalább 5 évig működtetnie kell a gazdaságot, mégpedig úgy, hogy ez idő alatt az üzemméret nem csökkenhet.

További kikötés, hogy az átvett termőföldeket 5 éven belül nem idegenítheti el, nem adhatja bérbe vagy használhatja más célra, és be kell tartania a földhasználatra vonatkozó jogszabályi előírásokat​

A teljes gazdaságátadási folyamatot a támogatói döntéstől számítva legfeljebb 5 éven belül le kell zárni (vagyis eddigre minden vagyonelem tulajdonjogának át kell kerülnie a fiatal gazdára)​

Ezeket a feltételeket a hatóságok ellenőrizni fogják a fenntartási időszakban, és ha nem teljesülnek, a támogatást vissza kell fizetni – tehát komoly felelősség jár a támogatással.

Együttműködési időszak lehetősége: A gazdaságátadási szerződés rugalmasan kezelhető úgy is, hogy az átadás ne egyik napról a másikra történjen. A jogszabály lehetővé teszi, hogy a felek legfeljebb 5 éves együttműködési időszakot iktassanak be a gazdaság közös működtetésére​

Ebben az átmeneti időszakban az átadó és átvevő együtt vezetik a gazdaságot, közösen hoznak döntéseket, és a fiatal gazda fokozatosan veszi át a teendőket​

Az együttműködés végén, annak lejártakor kerül sor a gazdaság minden elemének tulajdonjog-átruházására, így akkor válik teljesen a fiatal gazda tulajdonává a vállalkozás​

Ez a modell nagyban segítheti a zökkenőmentes generációváltást, hiszen az idősebb gazda tapasztalatai átadódhatnak a fiatalnak a közös munka során. Fontos, hogy ha élnek ezzel a lehetőséggel, azt a szerződésben előre rögzíteni kell, és a földhivatalnál is kérhető egy bejegyzés a tulajdoni lapra a folyamatban lévő gazdaságátadás tényéről​

Illeték- és adókedvezmények: A gazdaság hivatalos átírása során jelentős költségmegtakarítást érhetnek el a felek a speciális szabályok révén. Az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény ugyanis mentességet biztosít a vagyonátruházási és ajándékozási illeték alól bizonyos esetekben. Például: ha a gazdaságátadási szerződést közeli hozzátartozók kötik a támogatás igénybevétele érdekében, akkor a termőföld, tanya, gazdasági épület és ingóságok tulajdonjogának átírásakor nem kell megfizetni a 4%-os visszterhes vagyonátruházási illetéket, és hasonlóképpen ajándékozás esetén sem kell illetéket fizetni ezekre a vagyonelemekre​

Ezek az illetékmentességi szabályok nagyban megkönnyítik a generációváltás folyamatát, hiszen akár több millió forintos terhet is levehetnek a fiatal átvevő válláról​ Természetesen a mentesség feltételeit (pl. a hozzátartozói viszonyt) igazolni kell, de összességében a jogszabály igyekszik anyagilag is támogatni a családon belüli gazdaság-átadásokat.

Gazdaságátadási pályázat-Bírálati szempontok

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a pályázat versenyjellegű, azaz pontozásos bírálat dönt a támogatások odaítéléséről, ha túljelentkezés van. A KAP (Közös Agrárpolitika) új feltételrendszere alapján meglehetősen szigorú pontrendszer szerint rangsorolják a projekteket. Előnyt élvez majd egy átgondolt, jól kidolgozott projektterv, amely tartalmazza a környezeti és klímaalkalmazkodási szempontok érvényesítését, valamint ha a pályázó magasabb szintű mezőgazdasági végzettséggel és releváns szakmai gyakorlattal rendelkezik Mindezekre érdemes előre felkészülni (pl. továbbképzés, tanácsadó bevonása, precíziós vagy ökológiai gazdálkodási elemek tervezése a projektbe), hogy a pályázat minél sikeresebb legyen.

Pályázathoz , szerződéshez bekérendő dokumentumok (nem teljes körű)

A pályázati folyamat során többféle dokumentum benyújtása szükséges. Ezek biztosítják a jogosultságot, az átadás jogi hátterét, valamint a gazdaság működésének folytonosságát.

  • Gazdaságátadási pályázatMezőgazdasági termelő adatlapja és igazolásai: igazolványok, működési igazolások, amelyeken keresztül igazolható a gazdálkodás folytatása az elmúlt 10 évben.
  • A gazdaság létesítő okirata: amennyiben az átadó vagy az átvevő jogi személy, szükséges a társasági alapító dokumentáció benyújtása is.
  • Földrészletek és ingatlanok adatai: a gazdaság részét képező földek és egyéb ingatlanok pontos azonosító adatai.
  • Jegyzői igazolások a terület hasznosításáról: igazolják, hogy a gazdaságban ténylegesen mezőgazdasági tevékenység folyik.
  • Adóbevallások és pénzügyi kimutatások: az előző 5 év adóbevallásai, könyvelési összesítők és egyéb pénzügyi nyilvántartások.
  • Tárgyi eszközlista: az átadásra kerülő gépek és eszközök jegyzéke, értékmeghatározással.
  • Jármű- és gépnyilvántartások: traktorok, munkagépek dokumentációi, törzskönyvek, forgalmi engedélyek másolatai.
  • Egységes kérelmek igazolásai: az elmúlt 5 év földhasználati igazolásai.
  • Korábbi kötelezettségvállalások: támogatásokhoz kapcsolódó vállalások listája.
  • Állattartás esetén tartásihely azonosító és tenyészetkód.
  • Hozzátartozói kapcsolat igazolása: személyi okmányok, születési anyakönyvi kivonatok.
  • Átvevő szakmai és gazdálkodási múltja: mezőgazdasági végzettség, munkaviszony igazolása.
  • Finanszírozási dokumentáció: háromoldalú szerződés az érintett hitelezővel.
  • Adóhatósági igazolások: igazolás a pályázati feltételek teljesítéséről.

Korábbi cikkek a témában:

Gazdaságátadás kulcsszabályai – 2025. január 15-től hatályban!

Gazdaságátadási pályázat: 22 lényeges tudnivaló

Amennyiben cikkünk felkeltette szíves érdeklődését, keressen bizalommal, forduljon irodánkhoz:
E-mail: annex@annexpalyazat.hu | Mobil: +36-20-9312-336

AGRÁR- ÉS ÉLELMISZERIPARI PÁLYÁZATI INFÓK

Szerezzen tudomást a pályázati lehetőségekről, az elsők között!
100% értékes információ, 0% spam.

Annex Pályázati Iroda

Ügyfélszolgálati idő

Hétfő: 09:00-17:00
Kedd: 09:00-17:00
Szerda: 09:00-17:00
Csütörtök: 09:00-17:00
Péntek: 09:00-17:00