Hírek / blog

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok 2024

2024-től a mezőgazdasági kisüzemi pályázati kiírás 4-szeres támogatással újul meg. A korábbi 15 000 eurós limit helyett mostantól 60 000 eurót lehet igényelni.

Ezt a rövid pályázati összefoglalót a korábbi pályázati kiírások feltételrendszere és az aktuális hírek alapján állítottuk össze az objektív és precíz tájékoztatás érdekében.

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok- várható kondíciók

A pályázaton azok az őstermelők, mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók, továbbá szociális szövetkezetek indulhatnak, amelyek életvitelszerű tartózkodási helye, illetve székhelye az utóbbi 12 hónapban 10 ezer fő alatti településen, vagy ennél nagyobb település tanyás külterületén volt.

Az a mezőgazdasági termelő indulhat a mezőgazdasági kisüzemi pályázatok keretében  aki/amely igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 5000 euro STÉ, de legfeljebb a 10 000 euro STÉ értékű termelési potenciállal (üzemmérettel) kizárólagosan rendelkezik, vagy ezzel megegyező nettó árbevételt ért el a pályázatot megelöző üzleti évben, ami származhatott mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termékek feldolgozásából is. Az üzemméret kiszámításánál ügyelni kell arra, hogy várhatóan változni fog a Standard Termelési Érték kalkulátor. Azon belül módosulni fog az STÉ-együttható, valamint a Ft/euró árfolyam is

De mi is az az üzemméret, és hogyan kell kiszámolni?

1,/Mezőgazdasági terület alapján számított üzemméret:

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatokAz üzemméretet a legutóbbi teljes üzleti év területalapú támogatási kérelme (TERA kérelem) alapján elfogadott méret határozza meg.

Amennyiben a termelő rendelkezik a „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” formanyomtatvánnyal vagy más, a TERA kérelemben nem szereplő területtel, akkor a helyi kormányhivatal által kiállított igazolással kell igazolnia a terület nagyságát és hasznosítási kódját.

2,/Állattartás alapján számított üzemméret:

Az üzemméret alapját a támogatás  Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) nyilvántartásában szereplő állattartó telepen tartott állatok képezik.

  • Szarvasmarha, anyajuh és anyakecske esetében az ENAR nyilvántartásban bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell figyelembe venni.
  • Egyéb állatok esetén a helyi kormányhivatal állatorvos által kiállított igazolás alapján az éves átlagos állatlétszámot veszik alapul.

Az ENAR, BIR és TIR rendszerekben történt, a támogatási kérelem benyújtásáig bejelentett változásokat is figyelembe veszik az üzemméret meghatározásánál.

Üzemméret meghatározása közös őstermelői igazolvánnyal vagy családi gazdaságok esetén:

  • A támogatást igénylők saját TERA kérelme alapján számolt üzemmérete a kiindulási alap
  • Olyan földterületek, ahol a támogatást igénylő mezőgazdasági tevékenységet folytat, amit a helyi kormányhivatal földművelésügyi jogkörben igazol.
  • ENAR bejelentésre kötelezett állatállomány esetében az éves átlaglétszám.
  • Nem ENAR bejelentésre kötelezett állatállomány esetében a helyi állatorvos által igazolt éves átlaglétszám.

Bevétel meghatározása közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezők vagy családi gazdaságok esetén

  • A támogatást igénylők személyi jövedelemadó bevallásában szereplő adatokat veszik alapul.
  • Amennyiben a támogatást igénylő nem kötelezett adóbevallásra, az értékesítési betétlapon szereplő adatokat kell figyelembe venni.

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok A pályázat további előnye, hogy egy jól megírt üzleti terv  jelentős mértékű szabad felhasználású vissza nem térítendő támogatásra jogosíthat , hiszen ez a vállalásokon túl az értékelés egyik legfontosabb alapkövetelménye is.

 

 

 

A támogatás értéke várhatóan 60.000 EUR lesz, ami a projekt teljes elszámolható költségének legfeljebb 85%-a. A támogatási összeg négyszer akkora lesz  várhatóan mint az eddigi kisüzemi pályázatoknál ( 15000 EUR ) így, ha hozzávesszük a 15%-os önerőt, akkor akár 69.000 eurónak megfelelő költségvetésű projektek is megvalósulhatnak.

 

⇒ Miben tudunk önnek segíteni?

Pályázat területi korlátozása

A projekt kizárólag a Vidékfejlesztési Programban meghatározott vidéki térségekben valósítható meg!
Vidéki térségnek minősül az a település, ahol közigazgatási jogállástól (város/község) függetlenül:

  • a népesség 10 ezer főnél kevesebb;
  • 10 ezer fő feletti lakossággal rendelkező tanyás települések külterületei;
  • nem jogosult a fenti jellemzők ellenére sem: Budapest és a budapesti agglomerációhoz tartozó települések

A jogosult települések listáját a korábbi felhívás 3. számú melléklete tartalmazza.

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok -értékelés, egyéb általános jellemzők

A korábbi kiírás részletesen ismerteti a pályázatok értékelésének szempontjait. Egyenlőre ebből tudunk kiindulni. Elképzelhető, sőt valószínű, hogy lesznek majd új pályázati feltételek, de az alapkritériumok többsége, feltételezéseink szerint nem fog jelentősen változni. A maximálisan elérhető 100 pontból a legnagyobb súllyal, 65 ponttal az üzleti terv szerepel. A vállalkozás bemutatásával maximálisan 20 pont érhető el. Amennyiben a gazdaság már jelenleg is folytat élelmiszer-gazdasággal kapcsolatos  tevékenységet, akkor azt plusz 15 ponttal honorálják. Amennyiben a támogatást igénylő az értékelés során nem éri el a minimális 50 pontot, a kérelem elutasításra kerül.

Mezőgazdasági kisüzemi pályázatok

 

A pályázóknak a fejlesztés megvalósítására 60 hónap áll majd a rendelkezésre. Eddig a kiírásban meghatározott a vissza nem térítendő támogatás kiutalása  két részletben történt. Az összeg 75%-át a támogató okirat kézhezvételét követően utalta át a MÁK a nyertes gazdáknak. A fennmaradó további 25%-ot a projektben vállalt célok megvalósítását követően folyósították. A záró kifizetéshez külön kérelem benyújtására volt szükség.

Mivel a támogatási összeg jelentősen megnövekedett, 15 000 euróról 60 000 euróra, és úgy tűnik, hogy egy 15% -os önerő is bekerült a rendszerbe, elképzelhető -hogy a folyósítási-, és a kifizetési feltételek is változni fognak az előző időszaki metódushoz képest.

A támogatási kérelem a csatolandó dokumentumokkal együtt kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül nyújtható be.

Nem hiánypótoltatható jogosultsági kritériumok

  • Átláthatóság: A támogatást igénylőnek az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény értelmében átlátható szervezetnek kell lennie.
  • Életvitelszerű tartózkodási hely:A támogatást igénylőnek a lakcímet igazoló hatósági igazolvány másolatával kell igazolnia életvitelszerű tartózkodási helyét. Ha ezen tartózkodási hely a vizsgált időszakon belül változott, akkor a hatósági igazolvány másolata mellett a lakcímigazolás eredeti másolatát is be kell nyújtania, melyet az illetékes Polgármesteri Hivatal vagy kormányablak állított ki, és nem lehet 30 napnál régebbi.
  • Állami tulajdon:Amennyiben a támogatást igénylő többségi állami tulajdonban álló gazdasági társaság vagy központi költségvetési szerv, szüksége van a Kormány hozzájárulására a felhívás  meghatározott alpontja szerint.

Az alábbiakban a már LEJÁRT kisüzemi pályázati felhívás.( Csak azoknak akiket esetleg érdekelne, a pályázat felépítése. szerkezete, annak kötelező tartalmi formai elemei)

https://www.palyazat.gov.hu/vp2-631-16-mezgazdasgi-kiszemek-fejlesztse#

Amennyiben cikkünk felkeltette szíves érdeklődését, keressen bizalommal, forduljon irodánkhoz:
E-mail: annex@annexpalyazat.hu | Mobil: +36-20-9312-336

AGRÁR- ÉS ÉLELMISZERIPARI PÁLYÁZATI INFÓK

Szerezzen tudomást a pályázati lehetőségekről, az elsők között!
100% értékes információ, 0% spam.

Annex Pályázati Iroda

Ügyfélszolgálati idő

Hétfő: 09:00-17:00
Kedd: 09:00-17:00
Szerda: 09:00-17:00
Csütörtök: 09:00-17:00
Péntek: 09:00-17:00