2024 decemberében írják ki újra a Mezőgazdaság digitális átállása pályázatot!(Frísített cikk )
Mezőgazdaság digitális átállása pályázat főbb tartalmi elemek
A mezőgazdaság digitális átállása egyre sürgetőbb, és a Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása pályázat remek lehetőséget kínál a gazdáknak, hogy korszerűsítsék üzemüket és versenyképesebbé váljanak.
A pályázat célja:
- A precíziós gazdálkodási technológiák elterjesztése
- A hatékonyabb és fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés elősegítése
- A gazdák jövedelmezőségének javítása
Támogatható tevékenységek:
- Precíziós gazdálkodási eszközök beszerzése (pl. GPS-vezérlésű gépek, drónok, szenzorok)
- Döntéstámogató szoftverek bevezetése
- Adatgyűjtés és -elemzés
- A precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó szaktanácsadás
Pályázók:
- Mezőgazdasági termelők (egyéni vállalkozók, őstermelők, gazdasági társaságok)
- Minimum 1 éves mezőgazdasági termelési tapasztalattal
Támogatás mértéke:
- A projekt összköltségének maximum 50%-a
- Fiatal gazdák és gazdaságátadás esetén 65%
A mezőgazdaság digitális átállása nem csupán egy lehetőség, hanem egy szükségszerűség. A precíziós gazdálkodás révén a gazdák hatékonyabban és fenntarthatóbban termelhetnek, miközben javítják jövedelmezőségüket. A Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása pályázat ideális eszköz a jövőbe való befektetéshez.
A pályázat célja, hogy az új digitális szántóföldi és kertészeti technológiák alkalmazásával növekedjen az ágazat versenyképessége és hozzáadott értéktermelése. Az új technológiák – az automatizálás, a robotizálás, stb. – alkalmazásának eredményeként hatékonyabbá válik a műtrágya és növényvédő szer felhasználás és az öntözés, javul a talaj vízmegtartó képessége.
A kiírás tervezetében megfogalmazott irányelvek megvalósítására összesen 100 milliárd forint áll a pályázók rendelkezésére, két célterületre vonatkozóan:
- A felhívás 1. célterülete: Valamennyi mezőgazdasági üzem gazdasági teljesítményének javítása, a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakításának és korszerűsítésének a megkönnyítése, a piaci jelenlét, a piacorientáltság, és a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának fokozása céljából. Keretösszege: 90,0 milliárd Ft.
- A felhívás 2. célterülete: megfelelően képzett mezőgazdasági termelők mezőgazdasági ágazatba való belépésének megkönnyítése, a generációs megújulás elősegítése. Keretösszege: 10,0 milliárd Ft.
Mezőgazdaság digitalizációja pályázat fejlesztendő tevékenységek
A pályázat keretében támogatható fejlesztések körét a Felhívás tervezete részletesen definiálja, ezek közül kiemelhetők az alábbiak:
- Precíziós munkavégzésre alkalmas mezőgazdasági erőgépek, permetezők, traktorok kombájnok és egyéb betakarítógépek, munkagépek, permetezőgépek beszerzése.
- Precíziós gazdálkodáshoz és a rendszeres adatgyűjtéshez, adattároláshoz és elemzéshez szorosan kapcsolódó számítástechnikai eszközök beszerzése.
- Döntéstámogató eszközök (pl.: automatizált növényvédelmi előrejelző rendszer és agrometeorológiai szenzorok és állomások kiépítése, egyéb szenzorok, drónok) beszerzése.
- Termesztő-berendezések (üveg-, fólia-, valamint gombaház) technológiai fejlesztéséhez kapcsolódóan eszközök, gépek beszerzése.
- Környezeti tényezők szabályozása (pl.: hőmérséklet, fény és páratartalom), precíziós víz- és tápanyag utánpótlás kiépítése.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
Mezőgazdaság digitális átállása pályázat általános jellemzők
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege – egyéni és kollektív projekt esetén egyaránt – minimum 5 millió forint, maximum 250 millió forint. A támogatott projektek várható száma 1 500 – 2 000 db.
A támogatási kérelmek benyújtására 2021. július 26. – 2021. november 19. között 6 szakaszban lesz mód.
A támogatási kérelem kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül nyújtható be, az elektronikus űrlapkitöltő rendszer alkalmazásával, elektronikus űrlapon és ügyfélkapun keresztül nyújtható be.
A pályázati kiírás – tételesen – táblázatba foglalja a pályázatok tartalmi értékelésének szempontjait. Maximálisan 100 pont érhető el. A pontszámok több mint felét – 60 pontot – az üzleti terv teszi ki. Nem támogathatók azok a kérelmek, amelyek összes pontszáma nem éri el a minimális 40 pontot, továbbá az üzleti terv minősége nem éri el a 30 pontot.
A Felhívás részletesen megadja az elszámolható költségek mértékét, illetve arányait.
A projekt fizikai megvalósítására a Támogatói Okirat hatályba lépését követő naptól számított 24 hónap áll a nyertes pályázó rendelkezésre.
Hasonló, a témába vágó mezőgazdasági pályázati kiírások:
Kertészeti gépbeszerzés-2021 pályázat
A tervezett társadalmi vitára kerülő anyagok a következő honlapon lesznek elérhetőek 2024 tavaszától: KAP pályázatok
“Mezőgazdaság digitális átállása pályázat” bejegyzéshez 1 hozzászólás
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.