2021. július 26 – tól, precíziós technológiára és szolgáltatásokra pályázhatnak a mezőgazdasági vállalkozók, mintegy 5-250 millió Ft. támogatás igénybevételével.
Mivel a digitális megoldások szerepe felértékelődött a mindennapjainkban, ezért egyedülálló módon a hazai mezőgazdasági vállalkozóknak úgynevezett precíziós gazdálkodásra alkalmas technológiára-, valamint precíziós szolgáltatásokra lehet 2021 július 26-tól pályázatot benyújtani. A precíziós gazdálkodás pályázat felhívás célja a szántóföldi növénytermesztés, illetve a kertészeti ágazatok versenyképességének, hozzáadott érték termelésének fokozása. Ebben a pályázati lehetőségben, nem csak új gépek-, és precíziós eszközök, valamint infokommunikációs beszerzése lehetséges, hanem a meglévő eszközök „kiokosítására” is van lehetőség. Digitális Átállás Pályázat
Precíziós gazdálkodás pályázat és az ÜDT- Üzemszintű Digitális Terv
A pályázatban a Kiíró szándéka alapvetően az, hogy a pályázó készítsen egy úgynevezett „Üzemszintű Digitális Tervet” már a beadáskor, amely terv-vállalásokat a fenntartási időszakban számon is fogják kérni. Nem teljesítés esetén a komplett támogatást el lehet veszíteni.
A kulcs tehát ebben az új pályázati ablakban egy olyan GPS alapú hálózatot-, kommunikációs rendszereket is üzemelő-, működtető-, karbantartó-, és szakértői hálózat megléte, amely konstans módon rendelkezésre áll. . Nem véletlen tehát, hogy csak a szakértői szolgáltatások tekintetében legalább 7%-os elszámolható költséget engedélyez a kiíró a teljes projektre vetítve. De boncolgassuk ezt a témát még tovább.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
Melyek is ezek a precíziós tanácsadási szolgáltatások?
- precíziós georeferált talajmintavétel
- differenciált anyagkijuttatási tervek
- térképek készítése
- agrometeorológiai és egyéb, pl. növényállományban elhelyezett szenzorok alapján növényvédelmi előrejelzések
- abiotikus környezeti tényezők „okos” monitoring-ja
- műholdas és földközeli távérzékelési adatok beszerzése és elemzése
- farm-menedzsment, mezőgazdasági döntéstámogató szoftverek üzemeltetése
- a precíziós gazdálkodásra történő átálláshoz kapcsolódó képzések, oktatások támogatása.
A fent felsorolt kifejezésekkel és azok mögöttes tartalmával a potenciális felhasználók többsége csak most kezd el ismerkedni. Ezeket az úgynevezett precíziós tanácsadási szolgáltatásokat a benyújtott pályázatban érdemes lesz ajánlatszerűen kibontani, és részletesen megindokolni. Hazai viszonylatban ugyanakkor kérdésként merülhet fel, hogy kik is készíthetnek digitális szakértői anyagokat.
Jelen pályázati felhívás kitér erre a válaszra is, ugyanis a következő agrárdigitalizációs tématerületen alapított szakirányú továbbképzési szakok jöhetnek számításba:
- agrárdigitalizációs szakember
- agrárdigitalizációs szakmérnök
- drónirányító és –adatelemző
- fenntartható precíziós kertészeti szakember
- fenntartható precíziós kertészeti szakmérnök
- precíziós agrárgazdálkodási szakember
- precíziós agrárgazdálkodási szakmérnök
- precíziós gazdálkodási szakember
- precíziós gazdálkodási szakmérnök
- precíziós mezőgazdasági szakmérnök
- precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó
Mit tartalmazzon az ÜDT?
Függetlenül attól, hogy ez az új szakma a hazai humánerőforrás tekintetében, még csak most formálódik, a pályázatban el kell készíteni egy Üzleti Digitalizációs Tervet – ú.n. ÜDT-t, amelynek a fontosabb tartalmi elemeit az alábbiakban ismertetjük.
- Jelenlegi fejlesztést követő lépések megtervezését, a precíziós gazdálkodási rendszer elérése érdekében.
- Human Erőforrás Tervet, – fókuszálva, a digitalizációs szakemberek , képzésre, felvételére, foglalkoztatottságára
- A tervezett komplex folyamat időzítését, időigényét, mérföldköveit.
A végleges pályázati kiírás linkje