Rekordszámú pályázat 2021-től!
A 2021-2027 évekre elfogadott Közös Agrárpolitika /KAP/ rendszerén belül rekordszámú pályázat várható 2021-ben, valamint ettől az évtől kezdve folyamatosan 2027-ig. Jelentős szerepe lesz az innovációnak, a digitalizációnak, az egészségvédelemnek és a biodiverzitás megőrzésének. Ezen túlmenően, erőtejesebb figyelem irányul a klímaváltozás elleni fellépésre és a környezetvédelemre. A 2021-2022 -es évek, a KAP első két esztendeje – jellemzően a felkészülés időszaka lesz, időt biztosítva a gazdáknak a megnövekedett feladatokhoz.
Előző hétéves ciklus lezárása és a mezőgazdasági pályázati dömping
A most lezárásra kerülő hétéves Vidékfejlesztési Program új kihívások elé állítja az Irányító Hatóságot i, a 2021-től megjelenő mezőgazdasági pályázati dömping előtt. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a program keretében 83 felhívás jelet meg 1565 milliárd forint értékben 2020 novemberéig. Ezek közül 57 felhívást zártak le 1228 milliárd forint értékben. A programok több mint felét – 800 millió forintot – már kifizettek a gazdáknak. A 2020-as évben jelentősen megnőtt az ügyfelek részéről benyújtott változtatási bejelentések száma. Az okok között a pandémia, a munkaerőhiány és a megváltozott piaci körülmények szerepeltek leggyakrabban. Ebben a különleges helyzetben a tárca több könnyítést és egyszerűsítést tett lehetővé a gazdák számára. Ezek közül kiemelhetők a teljesítési határidő három hónapos meghosszabbítása és az elszámolások egyszerűsítése.
A gazdaságok részéről óriási volt az érdeklődés néhány újonnan megnyitott vidékfejlesztési pályázat iránt, ezt tanúsítja a 2020. őszi pályázatokra benyújtott kérelmek száma. A minisztérium részéről kiemelik, hogy az állattartó telepek fejlesztésére kiírt 50 milliárd forintos támogatásra 750, a kertészeti korszerűsítésre rendelkezésre álló 30 milliárd forintos keretre 400 igény futott be.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
A 2021-re tervezett rekordszámú mezőgazdasági pályázati kiírás
A jelenlegi ismeretek szerint 2021-ben több, új beruházási pályázatra is számíthatnak a gazdák. Ezek közül négy felhívásról már érkeztek információk. Ezek: az állattartó telepek megújítása, a kertészetek ültetvény telepítésének és gyógynövénytermesztésének támogatása, a külterületi utak fejlesztéséhez és karbantartásához szükséges gépek és eszközök beszerzéséhez nyújtott dotáció, továbbá a vetőmag feldolgozók fejlesztésének pénzügyi segítése.
A 2021-2022 években – a KAP első két esztendejében – átmeneti intézkedések lesznek érvényben jelentette be a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága. Ezek sorába tartozik, hogy az AKG15, az ÖKO15 és „A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikus állományának in situ megőrzése” pályázatok esetében a kötelezettségvállalási időszak két évvel meghosszabbításra kerülhet. A meghosszabbítás önkéntes és azt a gazdák ügyfélkapus bejelentéssel kérhetik 2020. december 20-ig.
Az új pályázatok esetében az Irányító Hatóság célként jelöli meg, hogy a támogatások elbírálására minél gyorsabban sor kerüljön, ezáltal lehetővé váljon, hogy a projektek 2022-2023 években megvalósuljanak.