Mikor kerülhetnek kiírásra 2023-tól a mezőgazdasági beruházási pályázatok? Milyen változások várhatóak a 2023-2027 évi támogatási rendszerben? Hogyan változnak a mezőgazdasági pályázatok alapjogosultsági kritériumai?
Az Európai Bizottsággal történő egyeztetések során a KAP-ot részleteiben bemutató Stratégiai Tervben a mezőgazdasági beruházási pályázatok kapcsán jellemzően az előző hét éves ciklus vonalvezetéséhez hasonlóan haladnak majd a pályázati kiírások, ugyanakkor természetesen lesznek a rendszerben komoly stratégiai változások is.
Ebben az anyagban megpróbáltuk összegyűjteni, azokat az új-, és hozzáférhető információkat, amelyek a témában már publikusnak minősülnek a 2. pillérrel összefüggő mezőgazdasági beruházási pályázatok tekintetében. Az egységes kérelmekkel, a terület- és állatalapú támogatásokkal kapcsolatos pályázati pénzek nagy része az 1-es KAP pilléren alapul. Miután az alanyi alapon járó támogatások jogszabályi hátterének kidolgozása az elsődleges cél és ez viszonylag hosszú időt vesz igénybe, így a 2. pillér- mezőgazdasági beruházási pályázatok várhatóan csak 2023 második félévétől válhatnak esedékessé.
Mezőgazdasági beruházási pályázatok– Alapjogosultsági változások 2023-tól
- A pályázatokon induló vállalkozások árbevétel struktúrájában eddig el kellett érni a mezőgazdasági árbevétel arányának a legalább az 50%-ot, 2023-tól ez az elvárási ráta 40%-ra fog várhatóan csökkenni.
- az elvárt minimum üzemméret 6000 STÉ-ről 10 000 STÉ-re növekszik majd a beruházási pályázatokon való részvételhez, valamint az STÉ-kalkulátor is aktualizálásra kerül.
Ez az új elvárás a mezőgazdasági beruházási pályázatok vonatkozásában azt jelenti, hogy csak azok a pályázók felelhetnek meg a jövőben az alapjogosultsági feltételeknek, akik a bázisévben ( előző teljes lezárt üzleti évben) már rendelkeztek 10.000 STÉ üzemmérettel. A jelenleg elérhető-, hivatalos STÉ táblázat még 272.25 Ft./Euró árfolyamon számol, – várható tehát továbbá egy aktualizált, STÉ kalkulátor megjelenése is hamarosan.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
További támogatással összefüggő várható módosítások
- 50 százalékos lesz alapvetően az átlagos támogatási intenzitás mértéke, -itt nincs változás
- A fiatal gazdák az eddigi 10 százalékos többlettámogatás helyett 15 százalékot kaphatnak majd
- Új beavatkozás lesz a mezőgazdasági üzemek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentése érdekében
- A biztosítékmentes támogatási előleget igénylők körét ki kívánják bővíteni. A Bizottság ezen a témán még dolgozik. A VP-s pályázatok jelenleg a nyertes támogatáshoz 50% előleget biztosítanak, amit viszont bankgaranciához kötnek. Amennyiben az előleg lekérés folyamatát megkönnyítenék, úgy az rendkívül sokat segítene a gazdáknak. Gyorsíthatná a már megnyert projektek indítását és jelentősen csökkenthetné a hitelfelvétellel járó eladósodottsági kockázatot.
- Várhatóan lesz megoldás az ÉNGY költségvetés módosítására (többletköltségek elszámolására) a pályázatok benyújtása és az elbírálás közötti időszakban keletkezett áremelkedések áthidalására.
- Az új támogatási rendszerben a mezőgazdasági beruházási pályázatok-on belül, minden támogatható lesz, ami az élelmiszeripari fejlesztésekhez tartozik. Ezúttal a post-harvest termékfeldolgozás sem szorul ki a pályázatokból. A fogyasztási szokások változásával, a nagy élelmiszer kereskedelmi láncok elterjedésével párhuzamosan egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert a fogyaszthatósági időtartamot megnövelő tárolással összefüggő hűtőházak, tárolóterek, stb. Az élelmiszeripari beruházási programok a KAP-ban már „Mezőgazdasági termékek értéknövelése” címén lesz megtalálható.
- Az öntözéssel kapcsolatban az eddigiekhez hasonló feltételek mentén kerülnek majd kiírásra a felhívások.
- A termelői csoportok támogatása kibővül, új típusú lehetőségek is megjelennek. Eddig minimálisan 5 szereplőnek kellett részt vennie egy termelői együttműködésben, az új felhívásokban azonban már csak 2 együttműködő partner szerepel kötelezettségként.
- Új támogatás lesz a minőségrendszerekben való részvétel kapcsán, de az eredeti konstrukciók is megmaradnak.
- Vállalkozásfejlesztésre lesz lehetőség mezőgazdasági kisüzemek fenntarthatósági fejlesztése beavatkozásban, maximum 60 ezer eurós támogatással.
- A díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak számára lesz pályázati lehetőség maximum 100 ezer eurós támogatással.
- Az egyik legnagyobb újdonság a vidékfejlesztési pillérben, hogy új támogatási konstrukciók kerülnek kiírásra az agrárium generációs megújulásának támogatása érdekében.
- Átfogó célkitűzésként jelenik meg a tudásátadás, a digitalizáció támogatása