A Fiatal gazda pályázat konkrét feltételeinek a tárca általi kidolgozására előreláthatólag a 2023-as év második felétől kerülhet sor.
A közelmúlt kiírásainak a tapasztalataiból, valamint az eddig megjelent KAP hírek alapján, ugyanakkor már előzetesen tájékozódhatunk a tervezett felhívás sarokpontjairól.
Milyen feltételeknek kell megfelelni a Fiatal gazda pályázat igényléséhez?
A Fiatal gazda Támogatás igényléséhez az alábbi feltételeknek kell teljesülniük:
- A kérelmezőnek a támogatási kérelem benyújtásakor 18 éves vagy annál idősebb, de még nem töltötte be a 40. életévét.
- A kérelmezőnek rendelkeznie kell legalább egy államilag elismert szakképesítéssel vagy végzettséggel. Az aranykalászos gazda minősítés indulási feltételnek elegendő, viszont az értékelési szempontok alapján egy szakirányú technikusi vagy felsőoktatási képesítés feltehetőleg magasabb pontszámot fog eredményezni.
- A kérelmezőnek be kell nyújtania majd egy üzleti tervet, amely tartalmazza a gazdálkodási tevékenységének fejlesztését, és pénzügyi tervet
- A kérelmező rendelkezik már legalább 10 000 Euró STE üzemmérettel
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
Mire köteles az ügyfél az üzleti tervben vállalt üzemméret tekintetében?
Az ügyfélnek vállalnia kell, hogy az üzleti tervben vállalt gazdasági üzemméretet a működtetési időszak 4. évének végéig eléri, és azt a működtetési időszak végéig fenntartja. Ha a gazdasági üzemméret az üzleti tervben a 4. naptári év végére vállalt méretet előbb eléri, akkor az ügyfélnek ettől az időponttól kezdve azt az üzemméretet kell fenntartania a működtetési időszak végéig.
Hogyan kell bizonyítani az alapjogosultság meglétét növénytermesztés esetén?
A támogatási kérelem benyújtásának évében beadott TERA kérelemmel. Amennyiben ezzel nem rendelkezik, úgy a megelőző év TERA kérelme alapján illetve a TERA kérelemben nem szereplő terület(ek)re, a megyei kormányhivatal által földművelésügyi igazgatási jogkörben kiállított igazolással kell rendelkeznie.
Hogyan kell bizonyítani az alapjogosultság meglétét állattartás esetén?
A NÉBIH által kiadott igazolás arról. hogy a tenyészetet nyilvántartásban vette, valamint az állatállomány tartáshelye szerinti illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított, 30 napnál nem régebbi igazolás. Amennyiben a számítás alapját képező állat- szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske akkor az ENAR nyilvántartásba bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell figyelembe venni.
Egyéb állatfajok esetében a járási hatósági állatorvos igazolását kell alapul venni az üzemméret számításánál.
Fiatal gazda pályázat-Milyen időkorlát van mezőgazdasági üzem alapítására?
A pályázó legfeljebb 5 éve alapíthatott mezőgazdasági üzemet.
Mekkora üzemmérettel kell rendelkezni?
A pályázónak legalább 10.000 STÉ értékű, de legfeljebb 50.000 STÉ értékű mezőgazdasági üzemmel kell rendelkeznie.
Mit jelent az üzemméret, és mi az az STÉ?
Az üzemméret az adott mezőgazdasági üzem területének nagyságát és jövedelmezőségét jelenti. Az STÉ (Standard Termelési Érték) pedig a mezőgazdasági termelés értékének mérési egysége, amely figyelembe veszi a fő- és melléktermékek értékesítését, az üzemi felhasználást, a fogyasztást és a készletek változásából származó bevételt.
Ha valakinek pl. csak szemes kukorica földjei vannak, akkor mekkora területméretre van szüksége a Fiatal gazda pályázaton való induláshoz?
Ebben az esetben jelenleg (mivel az érték az euro árfolyama szerint kerül megállapításra) a példában szereplő gazda 12 hektár szemes kukoricával már eléri a pályázathoz szükséges minimális üzemméretet, azaz a 10 000 STÉ-t. ( 10 494 ) STÉ
Ha a gazda szeretné igénybe venni, a kifejezetten Fiatal gazda támogatást akkor a maximális üzemméret tekintetében legfeljebb 50.000 STÉ értéket fogadnak el, így maximum 58 hektár szemes kukoricával fogja tudni még az alkalmas üzemméretet produkálni.
Mennyi idő áll rendelkezésre az üzleti terv végrehajtásának megkezdésére, miután a támogatói döntést meghozták?
A Fiatal Gazda pályázat nyerteseinek 9 hónap áll rendelkezésre az üzleti terv végrehajtásának megkezdésére a támogatói döntést követően.
Fiatal gazda pályázat-Mikorra kell teljesíteni az üzleti tervben vállalt kötelezettségeket?
Az üzleti tervben vállalt kötelezettségeket a Fiatal Gazda pályázat nyerteseinek a 4. gazdálkodási év végéig kell teljesíteniük.
Mekkora az STÉ üzemméreti követelmény a fenntartási időszak végéig?
A Fiatal gazda pályázat nyerteseinek az üzleti tervben vállalt euró STÉ üzemméreten kell gazdálkodniuk a fenntartási időszak végéig.
Fiatal gazda pályázat-Kinek kell vezetni a gazdaságot?
A Fiatal gazda pályázat nyerteseinek személyesen kell vezetniük a gazdaságukat.
Milyen rendszerességgel kell beszámolókat benyújtani?
A Fiatal gazda pályázat nyerteseinek évenként kell beszámolót benyújtaniuk.
Mekkora támogatást lehet elérni a pályázattal?
A fiatal gazda pályázat nyertesei legalább 70.000 euró (28 millió Ft), legfeljebb 100.000 euró (40 millió Ft) összegű támogatásban részesülhetnek az alábbiak szerint:
40.000 euró (16 millió Ft) összegű átalánytámogatás, továbbá legalább 30.000 euró (12 millió Ft), legfeljebb 60.000 euró (24 millió Ft) kötelező beruházás után járó támogatás.
Eddig megírt cikkek a témában:
Mezőgazdasági pályázatok és az MI: 10 úttörő megoldás a jövő gazdáinak
Milyen feltételekkel indul a Fiatal gazda pályázat 2023 -ban?
“Alapjogosultság és a fiatal gazda pályázat: Legfontosabb tudnivalók” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.