Hírek / blog

Állattartó telep pályázatok

Állattartó telep pályázatok 2024 (Frissített cikk)

A cikk frissítésre került 2024.02.13.-án.  Az új pályázati ciklusban a KAP keretein belül, 2024 februárjától  újra nyitnak a közkedvelt állattartó telep pályázatok  létrehozását-, és fejlesztését támogató uniós pályázati kiírások.

Állattartó telep pályázatok 2024 – rövid összefoglaló

2024-es tavaszán jönnek az új Állattartó telep -ÁTK pályázatok! Ezek a kiírások az építési-, technológiai-, és energiahatékonysági projektekre egyaránt koncentrálnak, így a felkészülés mértéke fogja eldönteni, hogy kik kaphatnak majd támogatási okiratot.

A pályázat országosan, elvileg bármilyen méretű vállalkozás számára elérhető lesz majd, és igazán komplett tevékenység portfoliót fog támogatni, beleértve az építési, technológiai, fejlesztési, és energiahatékonysági beruházásokat is. A sikeres pályázathoz alapos előkészítés szükséges, többek között tervezés, költségvetés készítése, és  egyéb szakmai inputok megvalósítása. Az elbírálás során előnyt jelenthet a férőhely növelése, digitalizáció, és minőségrendszerekben való részvétel.

Állattartó telep pályázatokAz állattartó telep pályázatok  pályázatok célja:

Az állattartó gazdaságok versenyképességének javítása, és a hozzáadott érték termelésének fokozása új, innovatív és környezetbarát technológiák elterjesztésének támogatása révén. A felhívás keretében lehetőség van új állattartó telepek létrehozására is. Az állattartó gazdaságokban kiemelt cél az energiafelhasználás csökkentése, az erőforrás-hatékonyság javítása, és a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása.

Összegyűjtöttünk néhány kérdést és választ a témában:

  • Mekkora támogatást nyújtanak majd az állattartó telep pályázatok? Kisebb beruházások esetén maximum 200 millió forint, nagyberuházásoknál 200 millió és 5 milliárd forint közötti összeget lehet elnyerni.
  • Mely állattartási ágazatok pályázhatnak? Baromfi-, sertés-, szarvasmarha-, juhtartók és a kisebb ágazatok, mint például ló, nyúl, méh, csincsilla.
  • Hány pályázatot támogat az Agrárminisztérium és milyen keretösszeggel? 250-300 nagyberuházást 150 milliárd forint, 800-1000 kisebb beruházást pedig 50 milliárd forint keretösszeggel.
  • Melyek a pályázatok főbb célterületei? Üzemfejlesztés, „zöld” beruházás, ammónia-kibocsátás csökkentése és járványvédelmi beruházás, különös tekintettel a sertéságazatra.
  • Mire lehet támogatást igényelni az állattartó telep pályázatok első célterületén belül? Az első célterület támogatást nyújt az állategészségügy, takarmányozás, és állattartás kapcsán szükséges technológiák beszerzésére és fejlesztésére, valamint istállók és egyéb létesítmények építésére, bővítésére, és korszerűsítésére.
  • Hogyan támogatják az állattartó telep pályázatok az energiahatékonyság javítását és a megújuló energiaforrások használatát? A második célterület két részre oszlik: az egyik az állattartó gazdaságok energiahatékonyságának javítására koncentrál, míg a másik a megújuló energiaforrások, mint napkollektorok, napelemek, hőszivattyúk, és más zöld technológiák alkalmazását ösztönzi.
  • Milyen fejlesztésekre lehet pályázni a harmadik célterület keretében?
    Az ammónia kibocsátás csökkentését elősegítő fejlesztések, mint például meglévő trágyatárolók fedése, új, fedett trágyatárolók építése, padozat kialakítása, tetőszigetelés, és az istállón belüli építéssel járó korszerűsítések megvalósítására lehet pályázni.
  • Lehet-e új trágyatárolót építeni, és ha igen, milyen feltételek mellett?
    Új trágyatárolót kizárólag fedett kivitelben és csak új állattartó telep létesítése keretében lehet építeni.
  • Milyen technológiai fejlesztésekre van lehetőség a harmadik célterületen belül?
    Lehetőség van új gépek és eszközök, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat is, vásárlására és meglévő gépek, eszközök korszerűsítésére. Ilyenek például a légmosó berendezések, csepegés mentes itatók, hígtrágya injektálók, trágyakihúzók és trágyakihordó berendezések.
  • Milyen beruházások támogathatók a negyedik célterületen belül?
    A negyedik célterületen belül támogathatók az építéssel járó, járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek, valamint az állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök és gépek beszerzése. Ez magában foglalja a járványvédelmi infrastruktúra fejlesztését és a modern technológiai eszközök alkalmazását.
  • Hogyan segíthet a negyedik célterület a sertéstartóknak?
    A sertéstartók számára lehetőség nyílik a farokkurtítás alkalmazásának csökkentése érdekében nagyobb férőhelyek kialakítására, ami technológiától függően 15 vagy 20 százalékos növekedést jelenthet.
  • Mikorra várhatóak a felhívások kiírásai?
    A felhívásokat várhatóan leghamarabb 2024 áprilisban hirdetik meg, amely lehetőséget ad a gazdálkodóknak a pályázati feltételek megismerésére és a szükséges dokumentáció előkészítésére.
  • Kik pályázhatnak az állattartással kapcsolatos beruházási támogatásra?
    A támogatásra mind kis-, mind nagyvállalkozások pályázhatnak országszerte.
  • Milyen támogatási mértékek érvényesek a mezőgazdasági projektekre különböző régiókban?
    Közép-Magyarországi Régióban az összes elszámolható költség 40%-a, míg a Nem Közép-Magyarországi Régiókban 50%-a támogatható. Továbbá, fiatal mezőgazdasági termelők és kollektív projektek esetén 15 százalékponttal magasabb támogatási intenzitásra jogosultak.
  • Mennyi időt és előkészítést igényel egy ÁTK pályázat benyújtása?
    Az ÁTK pályázatok időigényesek és alapos előkészítést igényelnek, beleértve a tervezési és költségvetési tervek benyújtását, bár építési engedélyre a pályázat befogadásakor még nincs szükség.
  • Milyen további támogatások érhetők el különleges feltételek mellett?
    Fiatal mezőgazdasági termelők és gazdaságátadás esetén +15%, ÖKO minősítés vagy kollektív beruházás esetén +10% támogatási intenzitás adható.
  • Milyen tevékenységek támogathatók az állattartás területén?
    Támogatható tevékenységek közé tartozik az építéssel járó és építéssel nem járó állattartási technológiák beszerzése és fejlesztése, állattartó telepi épületek és létesítmények építése, bővítése, valamint az állattartáshoz kapcsolódó eszközök és gépek beszerzése
  • Mekkora előleget igényelhetnek a támogatott projektek, és hogyan történik az előleg lehívása?
    A támogatási előleget elvileg két részletben, 25%-25%-ban lehet lehívni. Ez lehetőséget biztosít a projekt finanszírozására a támogatási összeg feléig.
  • Milyen előírások vonatkoznak az építéssel járó projektekre?
    Az építéssel járó projektek esetén az Építési Norma Gyűjtemény (ÉNGY) költségvetési referenciaárakat kell alkalmazni a támogatási és kifizetési kérelmek során.
  • Mit kell tenni, ha az ÉNGY nem tartalmaz egy adott építési tételt?
    Ha az ÉNGY nem tartalmaz egy adott építési tételt, akkor a pályázónak három egymástól független árajánlatot kell benyújtania, amely alátámasztja az építési költségeket.
  • Milyen szempontokat vesznek figyelembe az elbírálásnál 2024-ben?
    Az elbírálásnál előnyt jelent a férőhely növelése, ha a digitalizáció része a beruházásnak (pl. szoftverbeszerzés, tartási folyamat automatizálás), és ha a pályázó minőségrendszerekben vesz részt.
  • Melyek a konkrét elszámolható költségek ?Elszámolható költségek közé tartozik az építés (új építés, felújítás, bővítés), új gépek és eszközök beszerzése, meglévő gépek korszerűsítése, tartástechnológia, licenc, know-how, szabadalom vásárlása, ingatlan és termőföld vásárlás bizonyos korlátokig, valamint általános és tanácsadási költségek.
  • Hogyan számítják ki a mezőgazdasági üzemméretet a támogatási kérelemhez?
    Az üzemméret számításánál a terület nagyságát és hasznosítási kódját tartalmazó számítást kell alkalmazni, vagy/és a megyei kormányhivatal által kiállított igazolást kell felhasználni.
  • Milyen üzemméret és árbevételi feltételeknek kell megfelelnie egy mezőgazdasági termelőnek a támogatás igénybevételéhez?
    A támogatást csak azok a mezőgazdasági termelők igényelhetik, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőző vagy azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró standard térbeli egység (STÉ) üzemmérettel rendelkeznek, és a mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevételük a teljes árbevételük legalább 40%-át teszi ki.

Miben tudunk önnek segíteni?

Állattartó telep pályázatok 2024  keretében tervezett  megvalósítandó tevékenységek 

Pályázható állattartó telepek jellege:

  1. Baromfitartó telepek korszerűsítése
  2. Sertéstartó telepek korszerűsítése
  3. Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése
  4. Juh és kecsketartó telepek korszerűsítése
  5. Egyéb állattartó telepek korszerűsítése 

 Baromfitartó telepek korszerűsítése:

Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése)

Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése. (például: istálló, tojás válogató-, keltető épület építése, férőhely kiépítése)

Sertéstartó telepek korszerűsítése: 

Állattartó telep pályázatokAz állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés- és fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása,,etetés és itatás technológiájának kialakítása)

Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése. (például: istálló építése, férőhely kiépítése, állatválogató és kezelő kialakítása)

Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése:

Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása (beleértve a falközi silótér létesítését), etetés és itatás technológiájának kialakítása)

Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése. (például: istálló-, fejő- és tejház építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, elektromos és hagyományos karám, állatmérleg, kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése)

Juh és kecsketartó telepek korszerűsítése: 

Állattartó telep pályázatAz állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a gyapjúnyírás technológiájának kialakítása és fejlesztése)

Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése. (például: istálló-, fejő- és tejház építése, állattartó sátor, állatmérleg, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, fürösztő kialakítása)

Egyéb állattartó telepek korszerűsítése:  A célterület keretében lófélék- (ló, szamár, öszvér), nyúl-, méh-, húshasznosítású galamb-, fürj-, strucc-, emu-, fácán-, fogoly- valamint csincsillatartáshoz kapcsolódóan igényelhető támogatás.

Állattartó telep pályázatok Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése)

Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése. (például: istálló-, mézház-, tojás válogató és keltető épület építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása)

Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása és az Állattartó telep  pályázatok összefüggései

Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával:

  • Fűtési/hűtési energiaigény, használati meleg víz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból. (napkollektorok alkalmazása, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése, geotermikus energia használata, biogáz termelés, napelemes rendszer kialakítása, szélenergia felhasználása)
  • A megvalósítandó megújuló energiaforrást hasznosító berendezés termelési kapacitása igazolhatóan legfeljebb annyi lehet, amennyi az adott fogyasztási hely villamosenergia-, illetve amennyi az adott helyrajzi számon elérhető fogyasztók együttes hőenergia fogyasztásának kielégítéséhez elegendő. A villamos energia hálózatba történő értékesítése engedélyezett, de a hálózatba betáplált elektromos energia éves mennyisége nem haladhatja meg az adott fogyasztási hely éves energiafogyasztását.
  • A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák szolgálhatják az energiahatékonysági korszerűsítésre kerülő épület(ek) és technológiai berendezések hő és/vagy villamosenergia ellátását, de önálló beruházási elemek is lehetne

Támogatást igénylők köre

Mezőgazdasági termelők, akik abban az esetben jogosultak támogatásra, amennyiben igazolják, hogy:

  • A megelőző teljes lezárt üzleti évben, fiatal mezőgazdasági termelő esetében lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek.
  • A megelőző teljes lezárt üzleti évben – fiatal mezőgazdasági termelő esetében lezárt üzleti évben – árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

A tervezett társadalmi vitára kerülő anyagok a következő honlapon lesznek elérhetőek 2024 tavaszától: KAP pályázatok

Támogatás intenzitása:

Pest megye-40%, Egyéb megyék: 50%, Fiatal gazda +15% extra támogatás

Állattartó telep pályázatok 2024 – értékelési szempontok

Mire figyeljünk  majd a pontozásnál?

Természetesen csak törekedni tudunk arra, hogy a 100 pontos határhoz minél szorosabban közelítsünk, elérni egy az egyben ugyanakkor  szinte lehetetlen küldetés, hiszen bizonyos értékelési szempontok teljesen függetlenek attól, hogy pl. milyen az éves beszámolónk, ill. hogy tervezünk-e a pályázatban megújuló fejlesztést vagy sem. Ilyen kategória például, a térségi szempontok szerinti besorolás, ami a projekt megvalósítási helyével összefüggő települési lista alapján ad egy objektív pontszámot.

Mindezek ellenére jól körülhatárolhatóak azok az értékelési szempontok, amelyek alapján tervezhető egy egy pályázat összpontszámának a bázisa. Az energiahatékonyság fejlesztésére és a környezetvédelmi szempontokra bizonyos feltételek teljesítésével jelentős pontszám lesz elérhető. Az előző évek gazdálkodását is preferálják a pontozásnál, ld. kockázatosság, vagy eredényesség. Mivel az állattenyésztéssel összefüggő pályázatról beszélünk, nagyon fontos szempont még, hogy mekkora az állattenyésztésből származó üzemméret, és mióta foglalkozik a szakmával a pályázó . A fentiek részletesen elolvashatók egy korábbi blog bejegyzésünkben.

Állattartó telep pályázatok értékelési szempontok  ( korábbi ciklus pályázatainak -pontozása

Amennyiben cikkünk felkeltette szíves érdeklődését, keressen bizalommal, forduljon irodánkhoz:
E-mail: annex@annexpalyazat.hu | Mobil: +36-20-9312-336

“Állattartó telep pályázatok 2024 (Frissített cikk)” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.

AGRÁR- ÉS ÉLELMISZERIPARI PÁLYÁZATI INFÓK

Szerezzen tudomást a pályázati lehetőségekről, az elsők között!
100% értékes információ, 0% spam.

Annex Pályázati Iroda

Ügyfélszolgálati idő

Hétfő: 09:00-17:00
Kedd: 09:00-17:00
Szerda: 09:00-17:00
Csütörtök: 09:00-17:00
Péntek: 09:00-17:00