2024-tavaszán újra nyitnak az ültetvénytelepítési pályázatok a gyümölcs-, gyógynövény- és borszőlőtermelés területén.
Ezek a pályázatok kifejezetten az ültetvénytelepítést és a kertészeti technológiák fejlesztését célozzák, támogatva ezzel is a mezőgazdasági üzemek versenyképességét és innovatív növekedését. Blogunkban összefoglaltuk azokat a kulcstémákat, ( kérdés-válasz formájában) amelyek az előző pályázati ciklusban domináltak. Ezek a témák várhatóan a jövőben is meghatározóak maradnak.
Ültetvénytelepítési pályázatok -GYIK
- Mi a fő célja a 2024-es ültetvénytelepítési pályázatoknak? A 2024-es pályázatok célja a magyar mezőgazdasági termelők támogatása az új ültetvények telepítésében és a meglévők modernizálásában, különösen a gyümölcs-, gyógynövény- és borszőlőtermelés területén, valamint a kertészeti technológiák fejlesztésében.
- Kik pályázhatnak a 2024-es ültetvénytelepítési támogatásokra A pályázatokra azok a mezőgazdasági termelők jogosultak, akik rendelkeznek legalább 10.000 euró értékű mezőgazdasági tevékenységgel, és az előző üzleti év árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származik
- Mi az a STÉ (standard termelési egység) és hogyan számítják ki? Az STÉ az egy egységesített mérőszám, ami a mezőgazdasági üzemek összehasonlíthatóságát biztosítja. Az STÉ értéke az adott mezőgazdasági termelő tevékenységének típusától és méretétől függ, és standardizált számítási módszerrel határozzák meg. mely STE táblázat várhatóan változni fog 2024-ben. https://www.nak.hu/ste-kalkulator
- Hogyan igazolható az üzemméret a támogatási kérelem benyújtásakor?Az üzemméret igazolása történhet a TERA (területalapú támogatás) kérelem alapján, amely az elfogadott mezőgazdasági terület nagyságát tartalmazza. Amennyiben a termelő rendelkezik TERA kérelemben nem szereplő területtel, szükséges a megyei kormányhivatal által kiállított igazolás a művelt terület nagyságáról és hasznosítási kódjáról.
- Milyen tevékenységek és költségek támogathatók a pályázatban? Támogatható tevékenységek közé tartozik az ültetvények kialakítása, modernizálása, épületek és építmények fejlesztése, új gépek és technológiák beszerzése, valamint az immateriális beruházások és az ültetvényhez szükséges ingatlan vásárlása.
- Mekkora a támogatás mértéke és milyen további feltételek vonatkoznak rá? Az alaptámogatás a jogosult költségek legfeljebb 50%-át fedezi, amely bizonyos esetekben, például fiatal gazdák, vagy ökológiai gazdálkodás vagy gazdaságátadás esetén további 15%-kal növelhető.
- Hogyan lehet sikeresen pályázni az ültetvénytelepítési pályázatra? A sikeres pályázáshoz alaposan meg kell tervezni a projektet, pontosan dokumentálni a költségeket és tevékenységeket, valamint meg kell felelni a pályázati kiírás minden jogosultsági és technikai követelményének.
- Mikor és hol lehet benyújtani a pályázatokat? A pontos pályázati határidőket és a benyújtás módját a pályázati felhívás fogja tartalmazni, amelyet a megfelelő hivatalos pályázati-, kertészeti- és mezőgazdasági szervezetek weboldalain lehet megtalálni. https://www.szechenyi2020.hu/ , https://www.nak.hu/
- Milyen gépek beszerzése számolható el támogatásként gyümölcsültetvények esetében? A gyümölcsültetvények esetében támogatható gépek közé tartoznak a betakarítógépek, önjáró betakarítógépek, szedő platformok, valamint a betakarítást segítő kézi eszközök, mint például kézi gyűjtők, ágrázók és szedőállványok.
Milyen speciális gépek szükségesek a gyógynövény termesztéséhez, és ezek támogathatók-e? A gyógynövény termesztéshez szükséges speciális gépek közé tartozhatnak a szárító berendezések, aprító és csomagoló gépek, valamint a betakarítást segítő eszközök. Ezek a gépek általában mindig támogathatók, amennyiben közvetlenül kapcsolódnak a termesztési tevékenységhez.
- Lehet-e támogatást igényelni az ültetvényekhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésére? Igen, a pályázatok támogathatják az ültetvényekhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztését, pl út, vagy a fejlesztéshez kapcsolodó közmű stb.
- Milyen feltételek mellett támogatható az ingatlanvásárlás a pályázatok keretében? Az ingatlanvásárlás akkor támogatható az ültetvénytelepítési pályázat esetében, ha közvetlenül kapcsolódik az ültetvénytelepítéshez vagy bővítéshez, és az összeg nem haladja meg a projekt teljes költségvetésének egy bizonyos „minimális” százalékát.
- Lehet-e támogatást igényelni a gyümölcsültetvényekhez kapcsolódó vízgazdálkodási és öntözési gépek beszerzésére?
(A 2022-es kiírás az ültetvénytelepítést csak vízgazdálkodási tevékenységgel együtt engedélyezte.) Nagy valószínűséggel 2024-ben is igen,- a gyümölcsültetvényekhez kapcsolódó vízgazdálkodási és öntözési gépek, mint például csepegtető öntözőrendszerek és víztározók, szintén támogathatók, amennyiben ezek is hozzájárulnak a fenntartható termesztéshez és a vízgazdálkodás hatékonyságának javításához.
- Milyen tevékenységeket nem támogatnak önállóan a felhívás keretében? A felhívás keretében önállóan nem támogatható tevékenységek közé tartozik a projekt előkészítés (szakmai előkészítés és közbeszerzés), mérnöki feladatok, projektmenedzsment, valamint egyéb szolgáltatások, beleértve a tájékoztatás és nyilvánosság biztosításának kötelező tevékenységét.
- Milyen feltételekkel támogathatóak a jégeső- és fagykár megelőzésére szolgáló beruházások? A jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházások (például beton támrendszer kialakítása, jégháló beszerzése és kiépítése) csak a „Gyümölcstermő ültetvények telepítése” célterületen belül, önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak. Hasonlóképpen, a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszközök, berendezések, és technológiák beszerzése és telepítése szintén csak az említett célterület tevékenységeivel kombinálva támogatható.
- Milyen kritériumok alapján bírálják el a pályázatokat? A pályázatokat általában a projekt innovációs potenciálja, fenntarthatósága, valamint a gazdasági és környezeti hatások alapján bírálják el. Plusz értékelési pontokat kapnak azok a projektek, amelyek hozzájárulnak a mezőgazdasági szektor modernizációjához és a termelékenység növeléséhez.
- Mikorra várható a pályázati döntés? A pályázatokat általában a a pályázat benyújtását követően 4-6 hónapon belül bírálják el, de a pontos időpont a pályázati felhívástól függően változhat.
- Van-e a lehetőség az ültetvénytelepítési pályázat során előleget felvenni? A VP-s pályázati konstrukciók lehetővé teszik majd az előleg igénybevételét, amely segíthet a projekt megkezdésében, mielőtt a teljes támogatási összeg folyósításra kerülne. Az előleg lekérési szabályok 2024-től az eddigi gyakorlathoz képest változni fognak. A részletek a pályázati kiírásban találhatóak majd meg.
- Hogyan kell elszámolni majd a támogatással? A támogatás felhasználását részletesen és szabályszerűen kell dokumentálni, beleértve a költségek igazolását, a projekt előrehaladását és a támogatási feltételek betartását. Az elszámolás módja a pályázati kiírásban lesz részletesen leírva.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
- Van-e lehetőség fellebbezni, ha a pályázati döntés nem kedvező? A pályázati elutasítás esetén mindig van lehetőség fellebbezésre vagy a döntés felülvizsgálatára. Fontos, hogy a pályázók alaposan ismerjék meg a fellebbezési eljárás rendjét és határidejét.
“20 tipp az ültetvénytelepítési pályázat sikeréhez” bejegyzéshez 1 hozzászólás
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.