2022. november 30-án zárul le, az a 15 ezer eurós pályázat, konkrétan Kisüzemi pályázat, mezőgazdasági kistermelőknek, ami gyakorlatilag 100% -ban nyújt vissza nem térítendő fedezetet gazdaságuk optimalizálásra, ezzel is segítve a jövedelemszerzést, és a több lábon állást.
Kisüzemi pályázat- kik, mire , milyen feltételekkel vehetik igénybe?
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege maximum 15.000 euró megfelelő forintnyi összeg.
A támogatás forintösszege a folyósítás évének január 1-én érvényes, Európai Központi Bank (a továbbiakban: EKB) által rögzített árfolyamon kerül kifizetésre. Tekintettel a pályázati bírálat időigényére, ez az összeg valószínűsíthetően a 2023-as árfolyamon kalkulálható.
A felhívás indokoltsága és célja:
Jelen felhívás elsődleges célja a koronavírus gazdasági hatásainak enyhítése a mezőgazdasági kisüzemek fejlesztését célzó tevékenységek támogatásán keresztül. A támogatás különösen az adottságaik és ambícióik alapján fejlődőképes kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági több lábon állását segíti elő. A jövedelemszerzés és a foglalkoztatás erősítése elengedhetetlen a vidéki térségek stabilitásának és életminőségének megőrzése érdekében.
A támogatás mértéke, összege:
- Egyösszegű átalány formájában, két részletben, nyújtható támogatás.
- Igényelhető támogatás: 15 000 eurónak megfelelő forintösszeg 5 évre.
A pályázóknak a fejlesztés megvalósítására 60 hónap áll rendelkezésre. A kiírásban meghatározott mintegy 5,3 millió forintos vissza nem térítendő támogatás kiutalása két részletben történik. Az összeg 75%-át a támogató okirat keltét követően utalják át a pályázónak. A fennmaradó további 25%-ot a projektben vállalt célok megvalósítását követően folyósítják. A záró kifizetéshez külön kérelem benyújtására lesz szükség.
Kisüzemi pályázat- Benyújtási határidő
Ennek a közkedvelt pályázatnak sajnos ez a hetedik, záró benyújtási szakasza ami 2022. november 17. –től kezdődik, és 2022. november 30.-ig tart.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
Kisüzemi pályázat: Támogatást igénylők köre:
Őstermelők, vagy mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezetek, amennyiben megfelelnek az alábbi feltételeknek:
- őstermelők és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók esetén életvitelszerű tartózkodási helye, mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezet esetén pedig bejegyzett székhelye már a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban a jogosult településen, vidéki térségekben volt, amelyet a működtetési időszak végéig fent kell tartania, és
- a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény alapján legfeljebb mikrovállalkozásnak minősülő mezőgazdasági termelő, aki/amely igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 3000 euro STÉ, de legfeljebb a 6000 euro STÉ értékű termelési potenciállal (üzemmérettel) kizárólagosan rendelkezik, vagy ezzel megegyező nettó árbevételt ért el mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozásból. Az üzemméret megállapítása szempontjából a 275,25 forint/euró árfolyammal számolt 2010. évi STÉ adatok az irányadó.
Összességében tehát az a mezőgazdasági termelő nyújthat be pályázatot, aki/amely igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 3000 euro STÉ, de legfeljebb a 6000 euro STÉ értékű termelési potenciállal (üzemmérettel) kizárólagosan rendelkezik, vagy ezzel megegyező nettó árbevételt ért el 2021-ben, ( 1.091.670 Ft és 2.183.340 Ft közötti bevétellel lehet kalkulálni) Ez származhatott mezőgazdasági termelésből vagy/és mezőgazdasági termékek feldolgozásából.
Kiaüzemi pályázat- mezőgazdasági kistermelőknek-Területi korlátozás
A projekt kizárólag a Vidékfejlesztési Programban meghatározott vidéki térségekben valósítható meg!
Vidéki térségnek minősül az a település, ahol közigazgatási jogállástól (város/község) függetlenül:
- a népesség 10 ezer főnél kevesebb;
- 10 ezer fő feletti lakossággal rendelkező tanyás települések külterületei;
- nem jogosult a fenti jellemzők ellenére sem: Budapest és a budapesti agglomerációhoz tartozó települések
A 15 ezer eurós pályázat-on csak azok a vállalkozók indulhatnak, akik a felhívás 3-as számú melléklete szerinti településeken kívánják tevékenységüket megvalósítani.