A Magyar Fejlesztési Bank (MFB Zrt.) 20 milliárd forintnyi forgóeszköz hitelprogramot indít, kifejezetten az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások likviditási helyzetének javítására.
MFB hitelprogramok főbb jellemzői
A program keretében az MFB Zrt. által működtetett hitelprogramok egy sor forgóeszköz-hitel lehetőséget kínálnak, beleértve
- az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogramot,
- az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogramot,
- az MFB Élelmiszeripar Forgóeszköz Hitelprogramot.
A programok célja a vállalkozások támogatása a likviditás növelésében, a beruházások finanszírozásában és az üzleti növekedés lehetőségeinek kihasználásában.
Akár 3 év türelmi idővel és legfeljebb hat éves futamidővel is igénybe vehető a hitel. Az Agrárminisztérium 60 százalékos, de maximum 4 százalékpontos kamattámogatást biztosít, így a vállalkozásoknak csak körülbelül évi átlagos 8 százalékos kamatot kell fizetniük – ez a jelenlegi kamatkörnyezetben még mindig kedvezőnek mondható.
Az MFB hitelprogramok nemcsak a likviditás javítását szolgálják, hanem lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy áthidalják a tavalyi és az idei évben felmerült- aszályból vagy piaci értékesítési problémákból adódó nehézségeket is. Az élelmiszer-feldolgozó vállalkozások pedig olcsóbb finanszírozást vehetnek igénybe az alapanyagok beszerzésére.
Az MFB Zrt. közvetlenül nyújtja a hitelt minden olyan esetben, ahol a kért összeg meghaladja az 50 millió forintot, 2023. május 11-től kezdődően. Az MFB hitelprogramok megjelenése a csatlakozott pénzügyi/társ intézményeknél várhatóan már napokon belül elérhetőek lesznek.
⇒ Miben tudunk önnek segíteni?
MFB hitelprogramok- paraméterek
Néhány infó a díjakról:
- Kamat mértéke: a kedvezményes támogatástartalom de minimis vagy egyéb támogatási kategóriák keretében történő elszámolás esetén: 3 havi EURIBOR + 5,01% RKAF (refinanszírozási kamatfelár)+ legfeljebb 3,5%/év a finanszírozó pénzügyi intézmények által alkalmazható kamatfelár.
- Közvetlen MFB Zrt. általi hitelezés esetén: A kamat mértéke ugyanígy kerül meghatározásra, mint a finanszírozó pénzügyi intézmények esetében. Így tehát, a kamat mértéke a hitelt nyújtó intézménytől függetlenül ugyanaz lesz. Az átláthatóság és a versenyképesség érdekében ez a kamatstruktúra garantálja, hogy minden vállalkozás számára elérhető legyen a legkedvezőbb finanszírozási lehetőség.
- Kamattámogatás mértéke: Az igényelt kamattámogatás mértéke maximum a hitelkamat 60%-a, de legfeljebb évi 4 százalékpont lehet.
- Hitelbírálati díj: A finanszírozó pénzügyi intézmény vagy az MFB Zrt. hatályos kondíciós listája alapján kerül meghatározásra, de maximum a hitelösszeg 1,0%-a, legfeljebb azonban 500 ezer forint.
- Szerződéskötési díj: A finanszírozó pénzügyi intézmény vagy az MFB Zrt. hatályos kondíciós listája alapján kerül meghatározásra. A díj maximum egyszeri 1,0%, amit a szerződéskötést követően számítanak fel, a teljes hitelösszeg után.
- Módosítási díj: A hitelt nyújtó pénzügyi intézmény vagy az MFB Zrt. hatályos kondíciós listája szerint kerül felszámításra.
- Rendelkezésre tartási jutalék: 0,4%/év.
- Előtörlesztési díj: Nem kerül felszámításra, azaz előtörlesztés esetén semmilyen plusz költség nem merül fel.
- Késedelmi kamat: A finanszírozó pénzügyi intézmény vagy az MFB Zrt. hatályos kondíciós listája szerint kerül felszámításra.
Összefoglalva, az MFB hitelprogramok keretében a forgóeszközhitel program a mezőgazdaság és az élelmiszeripar számára az egyik legoptimálisabb finanszírozási konstrukciót kínálja. A versenyképes kamatok, a kamattámogatás lehetősége, az alacsony díjak és a rugalmas szerződési feltételek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az induló vállalkozások sikerrel vehessék az előttük álló üzleti akadályokat.
Kik, és milyen tevékenységgel vehetnek részt a programban?
Élelmiszeriparon belül:
- egyéni vállalkozás,
- gazdasági társaság,
- szövetkezet vagy
- európai részvénytársaság
amennyiben főtevékenységük az alábbi TEÁOR 08′ besorolás szerint meghatározott valamelyikébe tartozik:
1011 Húsfeldolgozás, – tartósítás;
1012 Baromfihús feldolgozása, tartósítása;
1013 Hús-, baromfihús-készítmény gyártása;
1020 Halfeldolgozás, – tartósítás;
1032 Gyümölcs-, zöldséglé gyártása;
1039 Egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, – tartósítás;
1051 Tejtermék gyártása;
1061 Malomipari termékgyártása;
1071 Kenyér, friss pékáru gyártása;
1072 Tartósított listás árugyártás;
1073 Tésztafélék gyártása;
1084 Fűszer, ételízesítő gyártása kizárólag fűszerpaprika;
1102 Szőlőbor termelése.
Mezőgazdasági tevékenységen belül:
- egyéni vállalkozás,
- gazdasági társaság,
- szövetkezet,
- európai részvénytársaság,
- mezőgazdasági őstermelő,
akinek/amelynek mezőgazdasági üzeme Magyarország területén található és
- főtevékenységként mezőgazdasági termelést folytat, vagy
- aki/ amely halgazdálkodási tevékenységet folytat, vagy
- aki/amely a baromfi, nyúl, sertés és szarvasmarha állattenyésztési ágazatban termeltető tevékenységet folytat, és a tevékenység szerint, országos érdek-képviseleti szerv, vagy köztestület ajánlásával és termeltetői szerződéses kapcsolatokkal rendelkezik.